[476] Nagle trup

[476] Nagle trup

3 grudnia 2022 2 przez Aleksandra

W wydawnictwie JaMas doszło do strasznej rzeczy – w toalecie zmarł redaktor nowego bestselera. Nie wiadomo, czy ktoś go zamordował, czy może śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych, ale Mogiła i Pozgonny rozpoczynają śledztwo, jeszcze nie wiedząc z jakim wariactwem będą się mierzyć.

Czytając recenzje tej powieści kilka razy trafiłam na wzmiankę o tym, że postaci są przerysowane. Otóż nie – myślę, że większość osób pracujących lub jakoś związanych ze środowiskiem wydawniczym będzie wiedziała, że są tam oryginały na masową skalę, co jeden to dziwniejszy. Sama co postać zastanawiałam się z koleżanką z pracy kto u nas spełniałby warunki, by zdobyć nowy przydomek z książki. Także tak – tu nie ma przerysowania, tu jest świetne oddanie charakterów, za które Kisiel należą się brawa.

Za oddanie całego klimatu życia wydawniczego i wydarzeń częstszych lub rzadszych także – to jest znany pierdolec i dziwne wydarzenia, na które człowiek często by nie wpadł, niezależnie od bujności wyobraźni, a one mimo to się dzieją. Przez to naprawdę dobrze można się bawić przy czytaniu, ale jest to też ostrzeżenie dla osób chcących pracować w branży – nikogo nie zaskoczy, jeśli autor przyjdzie z rękopisem lub będzie się skarżył, że całą noc przepisywał fragment tekstu, bo chciał żeby był wielkimi literami i nawet nie pomyślał, że można to zmienić automatycznie…

W takim układzie sama zagadka kryminalna schodzi na nieco dalszy plan. Oczywiście, wszystkich interesuje kto zabił redaktora, mamy śledztwo i przesłuchania, ale nie da się zaprzeczyć – to służy głównie pokazaniu JaMas i jego pracowników, samo wydawnictwo zresztą staje się głównym bohaterem powieści.

Nagle trup to świetna i niezwykle realistyczna komedia kryminalna. Sam motyw zabójstwa może nie gra tu pierwszych skrzypiec, ale jest dobrym wątkiem wśród obyczajowości wydawniczej. Chociaż też nie mam pewności – może po prostu przemawia przeze mnie adaptowanie się do warunków i miło było poczytać jak inni sobie z tym radzą. W każdym razie – bawiłam się przednio, polecam.

M. Kisiel, Nagle trup, Warszawa 2022.