[357] Sezon na czarownice

[357] Sezon na czarownice

18 maja 2020 11 przez Aleksandra

Ostatnie miesiące przed 16. urodzinami są dla Sabriny trudne. Nie wie, jaką czarownicą się stanie, ale czuje, że nie do końca odpowiada jej wizja, którą przedstawiają jej najbliżsi. Jeszcze mniej podoba jej się perspektywa porzucenia przyjaciół i śmiertelnego życia.

Sezon na czarownice skupia się na rozterkach Sabriny sprzed czarnego chrztu. Przedstawia także wszystkie postaci, które znamy z serialu – Dziwne Siostry, przyjaciół i rodzinę Sabriny, Nicka. Nie jest szczególnie odkrywczy – jeśli oglądaliście pierwszy sezon serialu Netflixa, to niczego nowego się nie dowiecie. Nie polecam natomiast czytać przed obejrzeniem – pewne dwuznaczności wprowadzone przez Netflixa staną się zbyt jasne. Przedstawienie postaci w książce Brennan staje się nieco łopatologiczne – nie ma tu spokojnego poznawania bohaterów przez wydarzenia i dostosowywanie się do nich. Każdemu ważnemu bohaterowi przeznaczono kilka stron na czarnym tle, które w wyraźny i jednoznaczny sposób przedstawiają poglądy i lęki, a przez to zmuszają do bardzo konkretnej, nie podlegającej interpretacjom oceny.

Głównym wątkiem książki jest kwestia miłości Sabriny i Harvey’ego. Tu mam wrażenie, że książka zanadto wybiega w przyszłość względem serialu – ważne wydarzenia w produkcji Netflixa okazują się nagle wtórne wobec wydarzeń książki. Istotny staje się też motyw wielkości, o której Sabrina marzy, ale stanowi tło dla rozgrywających się wydarzeń. Nie ukrywam, że w trakcie czytania przez większość czasu myślałam o tym, kiedy w końcu coś zacznie się dziać, a nastąpiło to dopiero na ostatnich stronach.

Sezon na czarownice to książka, która ujdzie. Nie jest szczególnie ciekawa, niczego nowego do znanej już historii nie wnosi, niczego nie rozwija.

S.R. Brennan, Sezon na czarownice, przekł. D. Olejnik, Poznań 2019.

Chilling Adventures of Sabrina (powieść):
~ Sezon na czarownice ~ Córka chaosu ~