[477] Na rozstaju dróg

[477] Na rozstaju dróg

23 grudnia 2022 0 przez Aleksandra

Alex dobrowolnie postanawia pozostać w Kwaterze Falconu. Podejmuje grę na dwa fronty, udając że dopasowuje się do sytuacji, a jednocześnie planując ucieczkę z przyjaciółmi.

Informacje w powieści nadal są powtarzane. Czasem czytamy rozmowę, a jej wnioski są w kolejnym akapicie streszczane zupełnie niepotrzebnie. Na szczęście tego powtarzania jest mniej niż w pierwszym tomie, być może dlatego, że i informacji jest po prostu mniej. Świat Falconu jest na tym etapie w zasadzie zamknięty – co nieco dowiadujemy się o Organizacji i nowej grupie, która też ma nadnaturalne moce, ale nie została odkryta przez falcończyków, ale w zasadzie nic poza tym. Jeśli ktoś miał nadzieję, że uniwersum się rozrośnie, to niestety będzie zawiedziony.

Fabularnie w Na ścieżce kłamstw jest znacznie ciekawiej, ponieważ dzieje się więcej, autorka odchodzi też od utartych schematów, a Alex coraz bardziej zagłębia się w działania falcończyków. Czasami brak w tym dostatecznych emocji, miewałam wrażenie, że bohaterka zbyt szybko przechodzi nad pewnymi kwestiami do porządku dziennego, ale nadal czytało się to całkiem ciekawie, tym bardziej, że pojawia się kilka nowych linii fabularnych, inne postaci przejmują czasami narrację, co nie pozwala się nudzić.

Sami bohaterowie także wypadają lepiej. Widać w nich dawne przejścia, przemiany, zaczynają oni dostrzegać, że do współpracy potrzebna jest jakaś komunikacja i nawet wprowadzają to spostrzeżenie w życie. Główni bohaterowie nabierają także więcej cech charakteru, a najlepiej pod tym względem wypada Trzy. Jednak to nadal nie jest jakaś spektakularna kreacja, w dużej mierze opiera się na schemacie tego typu postaci. Niemniej – zmiana na plus. No i do tego nie jest już tak, że absolutnie wszyscy denerwują.

Na rozstaju dróg polecam, jeśli macie ochotę na lekką i prostą młodzieżówkę. Coś takiego jest czasem potrzebne i ta książka sprawdzi się bardzo dobrze. Trzeba jednak wziąć pod uwagę pewne mankamenty – to nie będzie powieść życia, niemniej całkiem przyjemnie się czyta i całkiem nieźle rokuje na przyszłość, ponieważ widać ogromny postęp od poprzedniego tomu.

K. Wycisk, Na rozstaju dróg, 2021.

Falcon
~ Na ścieżce kłamstw ~ Na rozstaju dróg ~ Na drodze do prawdy ~ Zniszczeni. Opowiadania ze świata Falconu ~