[384] Wiedźmy piwne

[384] Wiedźmy piwne

6 listopada 2020 1 przez Aleksandra

Ewa w trakcie napadu na sklep traci głos. Na skutek tego jej życie zaczyna się stopniowo rozpadać. Synek zaczyna się jej wstydzić, mąż znajduje kochankę i odchodzi, dzierżawca sklepu przestaje płacić, a na dodatek wracają przeszłe, smutne wydarzenia.

Zwyczajność i życie

Wiedźmy piwne to opowieść o kilku pokoleniach kobiet, których losy powtarzają się w specyficzny sposób – mąż każdej z nich w pewnym momencie odszedł, a one, zamiast ułożyć sobie życie na nowo, postanowiły na niego czekać. Zdaje się to być nie do końca uświadomionym wewnętrznym przymusem, bo nawet jeśli zdarzają im się jakieś romanse, to kobiety i tak wracają do oczekiwania. Główna bohaterka powieści znajduje się w tej samej sytuacji, co jej przodkinie i musi wybrać swoją drogę – również czekać i wybaczać lub pójść w swoją stronę i na nowo ułożyć sobie życie z kimś innym. To interesujący problem nakreślony z różnych perspektyw, każący się zastanowić, czy poprzednie pokolenia kobiet były szczęśliwe z powodu podjętych decyzji oraz nad tym, czym w ogóle jest miłość na całe życie.

Powieść Molendy jest powieścią o kobietach i to one mają najwyrazistsze charaktery. Nie są choleryczkami, nie są bohaterkami, które dzięki niezwykłym przymiotom zmieniają cały siat. Przeciwnie, wszystkie one są bardzo zwyczajne, a przez to ludzkie. To kobiety, które swoje przeszły, miały wzloty i upadki, chwile szczęścia i zgryzoty. To wszystko je ukształtowało, sprawiło, że w określony sposób postrzegają świat, podchodzą do niego z wyrozumiałością i nie narzucają swojego postrzegania kolejnym pokoleniom, służąc jedynie dyskretną radą.

Własna wartość

Ważnym aspektem Wiedźm piwnych jest kwestia niemówienia, a później jąkania się głównej bohaterki. Autor bardzo umiejętnie ukazuje, jak wpływa to na postrzeganie Ewy przez innych ludzi, ale także jak bardzo wpływa na jej samoocenę. Istotne w tym przypadku okazują się także postaci epizodyczne, które pojawiają się pod konie opowieści i mają ten sam problem – kwestia jąkania okazuje się bardzo ważną i bardzo mocno obniżająca poczucie własnej wartości i utrudniającą funkcjonowanie w społeczeństwie.

Wiedźmy piwne to interesująca powieść o kobietach. Nieoczywista, poruszająca trudne tematy, ale w ciepły i naturalny sposób. Poucza, ale nienachalnie, przez co jest tak ciekawa i może trafić do wielu czytelników.

A. Moledna, Wiedźmy piwne, Żywiec 2020.

W związku z zaistniałą sytuacja zdrowotną na świecie książka obecnie jest w sprzedaży wyłącznie w księgarni wydawnictwa. Jeśli to się zmieni, to tradycyjnie poniżej pojawi się oferta księgarni.