Nie bój się

17 lipca 2016 0 przez Aleksandra
Znasz ten moment, kiedy czegoś chcesz, ale boisz się to zrobić? Zaczynasz myśleć, że się nie nadajesz. Że nie potrafisz. Że to nie dla Ciebie. Ktoś inny, lepszy powinien to zrobić. Nie Ty, bo przecież nigdy nie próbowałeś, nie wiesz nawet jak się za to zabrać. I odpuszczasz.

Ja znam to doskonale. Przez lata szukałam tego typu wymówek i czasem nadal to robię. Nie spotkam się z klasą, bo nie radzę sobie z ludźmi. Nie radzę sobie z ludźmi, więc tej pracy też nie przyjmę. Nie potrafię głośno i wyraźnie mówić, więc nie będę nic prezentować przed grupą, ba, nawet nie wyrażę swojego zdania. Nie założę bloga, bo ktoś to będzie czytał i, o mój borze, jeszcze skrytykuje. Przecież wszyscy mi mówią, że nie znam się na ortografii, nawet ze składnią mam problemy!
W końcu nie miałam wyboru i się zdziwiłam. Ci ludzie, z którymi rzekomo sobie nie radziłam okazali się całkiem fajni i przyjaźnie nastawieni. Zaliczenie wymagało stanięcia przed grupą i prezentowania a ja nagle odkryłam, że to całkiem fajne kiedy ludzie na mnie patrzą. I wcale nie mówię za cicho lub niewyraźnie. Przeciwnie, mówię jak kierownik. Problem z ortografią? Było coś takiego dawno temu, ale teraz zarabiam na poprawianiu jej u innych…
Wiesz już co chcę Ci powiedzieć? Tylko to, że odpuszczając robisz głupstwo. Boisz się i pozwalasz innym, by Twój strach pogłębili, by wmówili Ci, że czegoś nie możesz lub nie potrafisz, ale to wcale nie musi być prawda. Spróbuj, zrób to, czego chcesz. Może rzeczywiście się nie uda, a może odkryjesz coś, co pokochasz. Nie wiesz tego i rezygnując nigdy się nie dowiesz.
Ostatecznie, co złego może się stać? Ktoś Cię wyśmieje? To chyba nie ma znaczenia, bo jeśli śmieje się z czyjegoś niepowodzenia, to z pewnością nie jest wart uwagi. Zawiedziesz samego siebie? Proszę Cię, robisz to odpuszczając. Jeśli zrobisz to, czego chcesz, to albo się uda, albo nie i wtedy wyciągniesz wnioski względem tego, dlaczego nie wyszło. Na przyszłość będziesz wiedział, że albo rzeczywiście to nie było dla Ciebie, albo popełniłeś błąd, którego następnym razem unikniesz.
Nie bój się. Tylko strach Cię ogranicza, tylko on nie pozwala Ci stać się szczęśliwym. Nie pozwala zdobyć nowego doświadczenia, nie pozwala odkryć czego chcesz i kim chcesz być. Daj sobie szansę, bo nikt inny Ci jej nie da.