[Do zobaczenia] Persepolis

3 grudnia 2017 0 przez Aleksandra
persepolis film

Ile wiecie na temat Iranu i tamtejszej islamskiej rewolucji? Ja niewiele, dlatego z ciekawością obejrzałam autobiograficzne Persepolis opowiadające o losach Marjane Satrapi.

Marjane poznajemy jako dziecko marzące o tym, by zostać prorokinią. Dziewczynka dorasta i jej życie się zmienia – do władzy dochodzą islamscy fundamentaliści, na życie obywateli nakładane są kolejne ograniczenia. Dziewczyna zaczyna dorastać i interesować się kulturą Zachodu. Nie podoba się to jej nauczycielom i policji, więc rodzice decydują się wysłać Marjane do Europy. Tam jednak też nie wszystko układa się tak, jak powinno.

Poza ogólnym przedstawieniem realiów historycznych, Persepolis jest świetnym studium inności i obcości. Niezależnie od tego, gdzie się znajduje główna bohaterka, jest obca – nie potrafi się odnaleźć ani za granicą, ani we własnej ojczyźnie. Inność wytyka jej także otoczenie, starając się dopasować ją do stereotypowego wyobrażenia Iranki lub okazując niezdrową fascynację wydarzeniami w ojczyźnie Marjane. To wszystko sprawia, że w gruncie rzeczy trudno jej się odnaleźć wśród rówieśników, a nawet jeśli w końcu wychodzi, to nie nawiązuje silnych relacji i przyjaźni zdolnych przetrwać lata. Życie w ojczyźnie też jej nie rozpieszcza – stale musi się mierzyć z ograniczeniami narzucanymi kobietom, kontrolą każdego aspekty życia przez władzę.

Persepolis jest animacją i trzeba przyznać, że naprawdę dobrą: czarno-białą, z charakterystyczną kreską. Obraz doskonale uzupełnia wydarzenia, czasem sięgając po symbolikę i współtworząc klimat filmu – poważany, ale bez przesady, mroczny, ale znów: czasem przełamujący tę mroczność żartem, czy to słownym, czy obrazkowym.

Polecam ten film głównie osobom zainteresowanym najnowszą historią oraz tym, których interesuje ukazanie inności w kulturze. To przede wszystkim oni będą zadowoleni z oglądania, choć nie wykluczam, że nawet nie należąc do tej grupy można z przyjemnością obejrzeć Persepolis. Trzeba się jednak nastawić na to, że jest to film smutny i trudny.

Tytuł: Persepolis
Premiera: 25.01.2008
Reżyseria: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
Scenariusz: Vincent Paronnaud