[181] Między teraz a wiecznością

[181] Między teraz a wiecznością

26 października 2016 0 przez Aleksandra

Kontynuuję moje zapoznawanie się z serią Poza czasem pomimo drobnego rozczarowania Magiczną gondolą. Jak na razie jest to jedyna wpadka, a Między teraz a wiecznością doskonale ja rekompensuje.

Powieść początkowo jest zwykłą historyjką o młodej dziewczynie, która udaje kogoś, kim nie jest oraz jej szkolnych perypetiach. Poznajemy jej przyjaciół, chłopka i dowiadujemy się, jak wygląda jej życie i jak wyglądało wcześniej. W pewnym momencie ta zwyczajność, typowa dla obyczajówek, znika i zastępuje ją klimatyczny horror.

 

W Między teraz a wiecznością panuje chwilami przyjemny klimat grozy, choć nie jest do końca związany z duchami. Oczywiście, odgrywają dużą rolę we fragmentach oddających klimat, ale nie są najważniejsze. Za duchami zawsze stoją ludzie, którzy się nimi posługują i którzy im pomagają w sianiu przerażenia i jest to ciekawe rozwiązanie, nawet lepsze niż można początkowo zakładać mimo pewnych schematów. Dzięki temu nawet gdy zagadka zostaje rozwiązana i wszystko zdaje się dobrze kończyć, pozostaje pewien niepokój, a samo zakończenie nie jest cukierkowe, a bardziej realistyczne.

 

Pojawienie się klimatu grozy nie sprawia jednak, że zwyczajne życie i problemy przestają mieć znaczenie. Autorka doskonale zadbała o realizm wydarzeń, dzięki czemu obok wątków paranormalnych  Julia prowadzi całkiem zwyczajne życie i mierzy się z normalnymi problemami. Pomocne w tym są postacie, już od początku dobrze kreowane. Najważniejsze są te, które należą do trójkąta miłosnego (Julia, Nikki i Feliks), ale i reszta paczki dziewczyny jest dobrze wykreowana i umiejętnie wykorzystywana przez autorkę do budowania napięcia oraz komplikowania wydarzeń. Nie ma przypadkowego doboru postaci do konkretnego wydarzenia, ponieważ to, co robią wydaje się logiczne z punktu widzenia ich wcześniej przedstawionych charakterów.

 

Między teraz a wiecznością nie jest książką przewidywalną. Akcja rozwija się bardzo szybko, a liczne zwroty są naprawdę nieoczekiwane. W zasadzie do samego końca trudno określić jak zakończą się losy Julii i reszty bohaterów.

 

Powieść jest naprawdę interesującą i emocjonującą młodzieżówką z wątkami paranormalnymi i jako taka jest warta uwagi. Myślę, że spodoba się niemal wszystkim fankom gatunku.

Autor: Marie Lucas
Tytuł: Między teraz a wiecznością
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 464

Poza czasem:
~ Cienie na księżycu ~ Magiczna gondola ~ Złoty Most ~ Ukryta brama ~ Nieskończoność ~ Królestwo łabędzi ~ Między teraz a wiecznością ~