[131] Ekspozycja

21 marca 2016 0 przez Aleksandra
ekspozycja

Mrozem zachwycają się wszyscy, a opisy jego książek zdają się potwierdzać, że powód jest. Fabuła na okładce opisana jest w sposób interesujący, wskazuje na wiele ciekawych wątków. Mam wrażenie, że jednak tylko wskazuje.

Czytając Ekspozycję strasznie się męczyłam. Naprawdę nie pamiętam, kiedy ostatnio tak długo i z takim trudem czytałam książkę. Aż sama się dziwię, że ją skończyłam, przeważył tylko to, że innej w pociągu nie miałam, a podróż trochę się dłużyła. Ale do rzeczy.

Mróz zaczyna ostro, rzucając czytelnika w wir wydarzeń. Od razu mamy trupa, mamy tajemnice, mamy komisarza, którego odwołuje się od sprawy. Fajnie, ale po takim początku można się spodziewać dużo ciekawych wydarzeń dalej. I na „spodziewać się” poprzestańmy, bo oczekiwań właściwie nie spełnia. Nadal dzieje się dużo, parę zwrotów akcji zaskakuje, ale w gruncie rzeczy dobrą połowę książki można usunąć bez szkody, bo wydarzenia tam opisane nic nie wnoszą. Za to nudzą koszmarnie i po cichu, wbrew rozsądkowi, zaczynałam liczyć, że kolejnej bijatyki Forst nie przeżyje. Niestety, dotrwał do końca. Wbrew logice, ale to akurat najmniejszy problem, bo wiele wydarzeń w Ekspozycji z logiką nie ma nic wspólnego.

Bohaterowie powieści też nie są zachwycający. Schemat, w jaki się ich wtłacza widać już na pierwszych stronach i utrzymuje się go do końca, właściwie nie wprowadzając cech charakterystycznych tylko dla nich. Mamy typowego gliniarza, typową dziennikarkę i ich relacje stają się jeszcze bardziej typowe, nie ma w nich nic zaskakującego. Początkowo nawet mi to nie przeszkadzało, bo liczyłam na dobrą fabułę, ale stopniowo wraz z uświadamianiem sobie, że to płonne nadzieje, moje podejście do postaci się zmieniało.

Długo męczyłam tę książkę i myślałam nad tym, co właściwie mi nie pasuje. Pozornie nie było tak źle, powieść rokowała nadzieje i nawet była przyzwoita. Koniec końców stanęło na tym, że po porostu nagromadzenie kiepskich, niedopracowanych elementów mnie przerosło i zmęczyło. Brakowało za to elementów dobrych, za które powieść można pochwalić.

Tytuł: Ekspozycja
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Filia
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 480

Trylogia z komisarzem Forstem:
~ Ekspozycja ~ Przewieszenie ~ Trawers ~