Do zobaczenia: Księżna

16 listopada 2015 0 przez Aleksandra
Fabuła w pełni skupia się na postaci Georgiany (Keira Knightley) – pokazuje jej wybory, rozterki, marzenia i cierpienie. Przewijają się wątki poboczne, jak intrygi polityczne i życie dworskie, jednak stanowią one jedynie tło do pokazania postaci Georgiany i tego, w jaki sposób się w nich odnajduje. 
Film jest bardzo smutnym i zarazem idealnym obrazem obyczajowości osiemnastowiecznej. Niesie

ze sobą olbrzymi ładunek emocjonalny i w przeważającej części nie jest on pozytywny. Geogriana za sprawą zbyt wcześnie podjętych decyzji nie ma szczęśliwego życia, a wszystko, co mogłoby być promykiem szczęścia w jej życiu okazuje się tylko iluzją, obracając się w kolejny powód bólu.

To, co najbardziej urzeka w filmie, to kostiumy. Piękne, niezwykle dopracowane zachwycają oryginalnością i dobraniem do postaci – już na pierwszy rzut oka widać pewność siebie oraz ekstrawagancję księżnej Devonshire, widać też różnice między uboższym i posiadającym niższą pozycję Grey’em (Dominic Cooper) oraz księciem (Ralph Fiennes).
Po raz kolejny muszę zachwycić się grą aktorską Knightly, dzięki której postać księżnej zyskała bardzo dużego realizmu. Jej reakcja na kolejne wydarzenia wydawała się tak prawdziwa, jakby to rzeczywiście ją dotykały kolejne zawody, ale i w tych krótkich chwilach szczęścia, które i w życiu księżnej się zdarzały, wypadała znakomicie. 
Księżna to typowy romans, więc sądzę, że spodoba się kobietom, mężczyznom niekoniecznie – niewiele w filmie znajdą dla siebie. 
Tytuł: Księżna
Premiera: 09.01.2009 (PL)
Reżyseria: Saul Dibb
Scenariusz: Anders Thomas, Jensen Jeffrey, Saul Dibb