[473] The Love Hypothesis

[473] The Love Hypothesis

16 października 2022 0 przez Aleksandra

Olive zależy na związku przyjaciółki ze swoim byłym. Przyjaciółka jednak nie wierzy, że Olive nie ma problemu z niedawnym zerwaniem i nic nie czuje do byłego, więc dziewczyna musi wymyślić plan. Najprostszym wydaje randka, ale że na realną szans brak, to trzeba ją udać. Prowadzi to do udawanego związku między Olive a najbardziej znienawidzonym wykładowcą na wydziale.

The Love Hypothesis jest typową powieścią romantyczną opartą na pomyłkach bohaterów. Oznacza to, że czasami czytelnik złapie się za głowę, zastanawiając się nad tym jakim cudem bohaterowie nie widzą pewnych rzeczy, kiedy indziej się zirytuje na ich głupotę, ale jeśli przeczytało się ze 2-3 romanse i lubi się ten gatunek, to na pewno będzie się zadowolonym. Przede wszystkim dlatego, że fabuła jest dobrze poprowadzona, poza wątkiem miłosnym pojawiają się także inne, idiotyzmów jest niewiele, a więc czyta się o bardzo przyjemnie i jest to książka bardzo relaksująca.

Całkiem realistycznie wypadają także bohaterowie, ale tu muszę przyznać, że w dużej mierze wynika to z niebyt rozbudowanych charakterów i braku szczegółowego tła psychologicznego. Oni po prostu są, wypadają całkiem sympatycznie, czasem troszkę zaskoczą, ale ich przezroczystość jest typowa dla gatunku – bardzo łatwo dzięki niej utożsamić się z postaciami.

Smaczku The Love Hypothesis dodaje obraz świat akademickiego z jego bolączkami, problemami i patologiami. Obserwujemy go ze strony wykładowców i naukowców, a mi bardzo się podoba brak idealizacji w tym przypadku. Niektóre fragmenty były tak trafne, że czytałam je mężowi, bo po kilku latach na uczelni doskonale je rozumieliśmy. Coś pocieszającego jest w tym, że wszędzie wygląda to tak samo i nie tylko u nas pojawiają się te same problemy.

Jeśli szukacie czegoś lekkiego na odstresowanie i żeby przy tym odpocząć, to The Love Hypothesis będzie doskonałym wyborem. To lekka, przyjemna książka na jeden wieczór. Nie ma tu ambitnych treści, życiowych tragedii, jest tylko dość uroczy romans i ładne tło.

A. Hazelwood, The Love Hypothesis, przekł. F. Sporczyk, 2022.