[469] Próby ognia i wody

[469] Próby ognia i wody

28 sierpnia 2022 0 przez Aleksandra

Próby ognia i wody składają się z trzech opowiadań. Pierwsze to historia zlecenia Stelli, drugie wyjaśnia co działo się z małymi rysiątkami pod opieką Rafała i Anny, a trzecie mówi o Brynarze i jego uczuciach po ostatnim zleceniu.

Pierwsze opowiadanie jest ciekawe, choć od początku wiemy jak się skończy i samo w sobie niewiele wnosi, mimo że pokazuje kolejny kawałek uniwersum. Podobne jest z drugim opowiadaniem – ciekawym i pełnym uroczości, a także kilkoma dość nieoczekiwanymi zwrotami akcji, ale generalnie mającym niewielkie znaczenie dla całości. Choć przyznaję – akurat to opowiadanie podobało mi się najbardziej. Duży w tym udział miała dynamika rodziny Rudeckich, a także Anna, która jest główną narratorką i oficjalnie dołącza to do moich ulubionych bohaterek z Thornverse. Trzecie opowiadanie wnosi najwięcej, ale mam wrażenie, że jest też najbardziej zaspoilerowane w materiałach promocyjnych czy opisach – od początku wiemy jak się skończy, ale nie dlatego, że znamy późniejsze wydarzenia. To po prostu samo w sobie jest strasznie przewidywalne i mam wrażenie, że nadmiernie uproszczone. Paradoksalnie, choć powinno być powiewem świeżości, to jednak wypada najsłabiej w całym zbiorze. Nie da się ukryć, że Próby ognia i wody to nie jest zbiór dla każdego i każdy znajdzie w nim coś dla siebie. To raczej opowiadania dla fanów – mają ogrzać ich serduszka, zabawić w oczekiwaniu na kolejne książki Jadowskiej, ale same w sobie niewiele wnoszą i mają małe znaczenie dla czegokolwiek.

To też małe domknięcie kilku wątków, ale prawdę mówiąc nie mam poczucia, że to potrzebne domknięcie – jest po prostu oczywiste i przewidywalne, a po Aferze na tuzin rysiów nie zostaliśmy z milionem pytań bez odpowiedzi, a z naturalnie płynącą historią, która nie potrzebuje jasnych i mocno wytyczonych ram.

Czy polecam Próby ognia i wody? Jeśli jesteście fanami stęsknionymi z Nikitą i światem Jadowskiej, to jak najbardziej. W innym przypadku zupełnie nie ma powodu, by je czytać.

A. Jadowska, Kroniki sąsiedzkie: Próby ognia i wody, Kraków 2022.

Kroniki sąsiedzkie
~ Afera na tuzin rysiów ~ Próby ognia i wody ~