[412] Małe Licho i lato z diabłem

[412] Małe Licho i lato z diabłem

30 kwietnia 2021 0 przez Aleksandra

Bożek zaczyna wakacje. Takie prawdziwe, po zakończonym roku szkolnym, wielu nowych, trochę strasznych i bardzo pouczających doświadczeniach. Miał czytać i cały dzień chodzić w piżamie, ale mama z Konradem zaplanowali remont. Taki duży, generalny i przez wielkie R, więc chłopiec z Lichem pojechali do chatki cioci Ody, by bawić się w lesie, za dużo jeść i… Cóż, spędzić weekend z nielubianym kolegą z klasy.

Lato z diabłem to już trzeci tom przygód Bożka, który tym razem spędza wakacje w lesie. Po raz kolejny Kisiel stworzyła ciekawą, lekką historię dla młodszych czytelników, w której nie brakuje pouczających motywów. Tutaj pisarka pokazuje nam perspektywę chłopca, który mierzy się z rozczarowaniem. Najpierw słodkim, kiedy to zamiast planu lenistwa i czytania przez dwa miesiące musi wyjechać na wieś, gdzie jednak ma perspektywę świetnej zabawy, a później ponownym i o wiele bardziej gorzkim, gdy musi część tej zabawy współdzielić z nielubianym kolegą. Pisarka zręcznie wychodzi z tak zakreślonej sytuacji, z jednej strony pokazując na przykładzie Bożka, że nawet ten nielubiany kolega nie jest taki zły i może mieć powody by zachowywać się w taki, a nie inny sposób, z drugiej tłumacząc, że jak najbardziej Bożek ma prawo kogoś nie lubić. To pozostawia przestrzeń na własne emocje dziecka – te pozytywne i negatywne, pokazuje, że można sobie z nimi poradzić tak, by nikogo nie krzywdzić

Z drugiej strony Lato z diabłem zawiera też inną lekcję – dlaczego czasem trzeba słuchać dorosłych i jak okropnie może się skończyć ich ignorowanie, a także, że źródła wiedzy są różne, nie tylko książki naukowe, ale czasem i powieści lub bajki.

Kisiel oczywiście nie byłaby sobą, gdyby tych wszystkich mądrości nie doprawiła solidną dawką humoru, ciekawej fabuły i utworów romantycznych. Efekt jest taki, że starsi czytelnicy mogą wyłapywać smaczki i nawiązania do Mickiewicza, a młodzi może choć trochę się nim zainteresują.

Małe Licho i lato z diabłem to świetna książka dla dzieci. Ciekawa, zabawna, ale i bardzo pouczająca. Myślę, że większości dzieci się spodoba, a i rodzice nie powinni narzekać przy czytaniu.

M. Kisiel, Małe Licho i lato z diabłem, 2020.

Małe Licho
~ Tajemnica Niebożątka ~ Anioł z kamienia ~ Lato z diabłem ~