[404] The Dawn Chorus (Chór świtu)

[404] The Dawn Chorus (Chór świtu)

25 marca 2021 0 przez Aleksandra

Paige udało się przetrwać tortury, ale nadal mierzy się z traumą i uzależnieniem. Po ucieczce do Paryża ma okazję zregenerować siły, a także przemyśleć wiele kwestii i powspominać początek swojej historii.

Czas żniw to jedna z moich ulubionych dystopii i dość niecierpliwie czekam na kolejne tomy. Chór świtu słabo posuwa całą historię do przodu, jednakże dobrze ukazuje traumę, z którą Paige mierzy się po torturach z poprzedniego tomu, a tym samym nowela pozwala szybciej przejść do głównej tematyki serii w kolejnym tomie, bez nadmiernego rozwleczenia tego wątku. Jednocześnie Shannon naprawdę świetnie ukazuje stan, w jakim Mahoney się znajduje – jej lęk, zagubienie, zniechęcenie, a także syndrom odstawienia. Doskonale widać tutaj jak bardzo główna bohaterka źle się czuje po wydarzeniach z Pieśni jutra i jak bardzo ucierpiało jej postrzeganie samej siebie i bliskich. Bardzo mi się podobała ta część książki, ponieważ z jednej strony była świetnie napisana, z drugiej pozwala bliżej się zapoznać z dwoma ważnymi bohaterami, przyjrzeć relacji między nimi.

Poza współczesnymi wydarzeniami w Paryżu Chór świtu opisuje także wcześniejsze, dotyczące przygotowań do ucieczki z Szeolu I. Ponownie spotykamy tu postaci, które z różnych powodów później się już nie pojawią, a także mamy możliwość lepiej przyjrzeć się kształtowaniu się relacji Wardena i Paige. Przyznaję jednak, że te części mniej mnie interesowały. Być może dlatego, że minęło zbyt wiele czasu odkąd czytałam Czas żniw, a może po prostu skoro wiedziałam, jak wszystko się skoczy, to brakowało mi emocji i ciekawości dla czego wszystko prowadzi.

Chór świtu to nowela pomiędzy głównymi tomami. Niewiele wnosi, myślę, że nie trzeba jej znać, by móc przeczytać całą serię. Niemniej polecam ją wszystkim fanom Shannon oraz tym, którzy chcą kompletniej poznać jej serię.

S. Shannon, The Dawn Chorus, London – Oxford – New York – New Delhi – Sydney 2020.

Czas żniw
~ Blada Śniąca ~ Czas żniw ~ Zakon Mimów ~ O wartościach odmienności ~ Pieśń jutra ~ Chór świtu ~ The Mask Falling ~