[329] Trup na plaży i inne sekrety rodzinne

[329] Trup na plaży i inne sekrety rodzinne

1 października 2019 1 przez Aleksandra

Madzia Garstka po latach wraca do rodzinnej Ustki. Już na początku pobytu wplątuje się w kłopoty – zgadza się pobiec z babcią w maratonie, znajduje trupa na plaży, a do tego przyciąga uwagę policjanta ze Słupska.

Powieść jest ciekawa fabularnie. Wprawdzie rozwiązanie zagadki kryminalnej znalazłam dużo wcześniej niż główna bohaterka powieści, to jednak nie na tyle szybko, by się nudzić przy czytaniu. Zwłaszcza, że w powieści nie tylko wątek kryminalny jest ciekawy – sytuacja rodzinna Madzi jest skomplikowana, pełna tajemnic. Do tego dzieje się całkiem sporo z boku – przygotowania do ślubu, codzienne życie Madzi, ukazane w sposób, który czasem bawi, czasem porusza, ale nigdy nie przeszkadza. Nie dominuje nad powieścią, ale ukazuje Madzię w trochę innym świetle, pokazuje, że nie tylko zagadka kryminalna jej w głowie, nie tylko tajemnice babci, ale i codzienność.

Całkiem ciekawie powieść wypada także pod kątem kreacji bohaterów. Rzadko mają w pełni oryginale charaktery, Jadowska często sięga po schematy typowe dla gatunku, ale nie robi tego nachalnie. Wszyscy wypadają ciekawie i bardzo ciepło. To trochę idealizuje świat przedstawiony, w którym wprawdzie zło się dzieje, ale jednak nie ma go wiele, a dobro zawsze wygrywa. Brak też głównego czarnego charakteru – epizodycznie pojawiają się postaci złe, ale też bez przesady.

Jadowska w udany sposób podeszła do kwestii społecznych. Porusza poważną tematykę przemocy domowej i choć robi to w sposób nieco utopijny – stosunkowo niewielkie problemy z odejściem, bo mężowie rzadko protestują i szukają, do tego chęć odejścia ze strony kobiety i często otwarcie w tym kierunku – to jednak nie da się zaprzeczyć, że jest to ważny element powieści. Miło widzieć społeczne zaangażowanie pisarek fantastycznych, zwłaszcza, że długo go brakowało.

Trup na plaży i inne sekrety rodzinne jest udaną powieścią. Fantastyki w tym nie ma, ale to dobry, ciekawy kryminał z rozbudowanym tłem i ciekawie wykreowanymi postaciami.

A. Jadowska, Trup na plaży i inne sekrety rodzinne, Kraków 2018.