[264] Kamień na Szczycie

[264] Kamień na Szczycie

23 sierpnia 2018 0 przez Aleksandra

Chłopcom udało się znaleźć schronienie na Jaszczurze, ale spokojne życie nie może im na długo wystarczyć. Bardzo szybko dochodzi do konfliktów, a Pierwszy Krąg także nie zostawia ich w spokoju. Konieczny staje się powrót na kontynent.

Kamień na Szczycie jest znacznie spokojniejszy do tomu drugiego. Podobnie jak tom pierwszy, staje się powieścią drogi – bohaterowie głownie uciekają przed Pierwszym Kręgiem i szukają nowego schronienia. Dzieje się stosunkowo niewiele – na ogół nie towarzyszą im niesamowite przygody, nie ma też nieoczekiwanych zwrotów akcji. Nie oznacza to jeszcze, że powieść staje się nudna – to byłoby stanowczo zbyt ostre określenie – ale na pewno nie poznaje się jej z zapartym tchem. 

Podróże oznaczają jednak, że świat przedstawiony rozrasta się. Przede wszystkim poznajemy ziemie Hajgów – dotąd ich zwyczaje były owiane tajemnicą, sprowadzone tylko do nielicznych opowieści Wiatru na Szczycie. W trzecim tomie Kronik możemy je poznać bliżej i lepiej zrozumieć postępowanie górala. Muszę przyznać, że to bardzo ciekawy kawałek powieściowego świata i w udany sposób przedstawiony.

Lepsze przedstawienie dotyczy także postaci, przede wszystkim Promyka – możemy poznać jego przeszłość, myśli, uczucia. Chłopak przez to może nie staje się sympatyczniejszy, ale na pewno jego zachowanie nie razi aż tak i całkiem sporo można zrozumieć. Nie jest zresztą jedyna postacią, którą w tym tomie mamy okazję poznać lepiej – wszyscy chłopcy, nawet najbardziej marginalizowani, zyskują tu więcej charakteru, przeszłość, własne lęki i nadzieje. Stają się zdecydowanie bardziej ludzcy i bliżsi czytelnikowi, niż do tej pory. Nawet Kamyk, do tej pory bardzo idealizowany, zostaje przez Białołęcką odbrązowiony – w sposób brutalny, ale jednak.

Z Kamieniem na Szczycie seria sporo zyskuje, staje się jedną z opowieści o wadze przyjaźni, honoru i lojalności. Mam wrażenie, że ostatnio pojawia się stosunkowo niewiele takich i tym bardziej Kroniki zasługują na uwagę. Szczególnie młodszych czytelników.

E. Białołęcka, Kamień na Szczycie, Warszawa 2018.

czytampierwszy.pl

Kroniki Drugiego Kręgu

Naznaczeni błękitem ~ Drugi Krąg ~ Kamień na Szczycie ~ Piołun i miód ~