[Do zobaczenia] Iron Man

6 sierpnia 2016 0 przez Aleksandra
Spośród wszystkich Avengersów moim ulubionym jest Iron Man. Uwielbiam jego sarkastyczny humor i poczucie wyższości zestawione z poświęceniem dla świata. Aż dziwne, że dopiero teraz zdecydowałam się obejrzeć o nim filmy.


Iron Man opowiada o początkach superbohatera. Z filmu dowiadujemy się jak i po co powstał pierwszy kombinezon, jak się zmieniał i jak zmieniał się sam Stark (Robert Downey Jr.).

Fabularnie film był dość przewidywalny. Bardzo szybko dało się odnaleźć tego złego, wiadomo było, co Stark będzie chciał zrobić żeby uciec, a potem żeby dorwać terrorystów. Brakowało zwrotów akcji, tajemnic, jakiegokolwiek skomplikowania.

Jeśli chodzi o humor, którego się spodziewałam, to jest, ale nie do końca taki, jak się spodziewałam. Liczyłam na masę sarkastycznych uwag i ironię. Tymczasem było ich stosunkowo mało a Iron Man bawił głównie absurdalnymi sytuacjami, które wynikały z błędów głównego bohatera. Nie przeszkadzało mi to, oglądając bawiłam się świetnie, choć nie odzwierciedlały oczekiwań.

Czy ja kiedykolwiek wspominałam, że uwielbiam Roberta Downey Jr. w roli Starka? Jeśli nie, to czas najwyższy to nadrobić. To, że grac potrafi wiedzą chyba wszyscy, ale w tej roli po prostu sprawia, że jego postać żyje. To już nawet nie tak, że Tony jest postacią realistyczną czy świetnie wykreowaną. On po prostu jest żywy. Zachwyca, denerwuje, zaskakuje, budzi podziw. Mimo wielu naprawdę dobrych postaci w filmach i książkach (nie mówię tylko o Marvelu) Iron Man się wyróżnia, choć paradoksalnie nie ma jakichś wyjątkowych cech.
Filmy o superbohaterach efektami specjalnymi stoją i nie inaczej jest z Iron Manem. Oczywiście sceny lotu czy walki robią wrażenie, ale i tak najbardziej podobały mi się wizualizacje projektów Starka – kolorowe, świecące, w 3D… Wiem, że to w sumie drobiazgi, które niewiele wnoszą do fabuły – Stark mógłby mieć tylko obrazek i sprawdzałby się tak samo, ale nie robiłby takiego wrażenia.
Iron Man nie był najlepszym filmem o superbohaterach, jaki widziałam. Był przyzwoity, miło się oglądało, ale ostatecznie bez zachwytów. Trochę szkoda. Mam nadzieję, że kolejny będzie lepszy.
Tytuł: Iron Man
Premiera: 30.04.2008 (PL) 
Reżyseria: Jon Favreau
Scenariusz: Hawk Ostby, Mark Fergus, Art Marcum, Matthew Halloway
~ Iron Man ~ Incredible Hulk ~ Iron Man 2 ~ Thor ~ Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie ~ Avengers ~ Iron Man 3 ~ Thor: Mroczny świat ~ Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz ~ Strażnicy Galaktyki ~ Avengers: Czas Ultrona ~ Ant-Man ~ Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów ~ Doktor Strange ~ Strażnicy Galaktyki 2 ~ Spider-Man: Homecoming ~ Thor: Ragnarok ~ Black Panther ~ Avengers: Infinity War 1 ~ Ant-Man and the Wasp ~ Capitan Marvel ~ Avengers: Infinity War 2 ~ Strażnicy Galaktyki 3 ~
Seriale:
~Ągenci T.A.R.C.Z.Y. ~ Agent Carther 1 ~Agent Carther 2 ~